Варіації з запалюванням


Власне у назві самого пристрою і закладена його функціональність. Варіатор при роботі автомобіля на газовому паливі динамічно змінює кут випередження запалювання, тим самим роблячи роботу двигуна на даному паливі ефективніше. Необхідність в даній процедурі обумовлена тим, що газ має октанове число 105 проти 91-98 у бензину, відповідно, характер згоряння повітряно-газової суміші відрізняється від того на який налаштований алгоритм бензинового мотора.

STAG_tap_02

Згоряння газо-повітряної суміші відбувається довше і навіть в момент відкриття випускного клапана реакція триває. При цьому зменшується не тільки ефективність даного процесу, а й збільшується ризик пошкодження клапанів і сідел від перегріву. Теплові зазори при цьому збільшуються, знижується компресія, а це поступово призводить до втрати потужності і економічності.

Для того щоб забезпечити своєчасне і оптимальне згоряння паливно-повітряної суміші потрібно змінювати момент її займання, а для цього доводиться змінювати кут випередження запалювання. Але так як цей параметр може змінюватися в різних режимах роботи двигуна, то доводиться вдатися до установки електронного блоку (варіатора) динамічно змінює УОЗ в режимі реального часу. Варіатор отримує інформацію з датчика положення коленвала і коригує його свідчення, що надходять на ЕБУ двигуна. При цьому в алгоритм самого емулятора закладається величина кута випередження запалювання на певній частоті обертів мотора.

STAG_tap_03

Для сучасного ГБО 4 покоління кілька різних моделей воротарів під маркою STAG пропонує компанія AC SA Раніше це були STAG TAP-01 і STAG TAP-02, які встановлювалися на автомобілі, обладнані датчиком положення колінчастого валу індуктивного або цифрового типу, відповідно. Тепер же польський виробник пропонує нову модель STAG TAP-03, яка в залежності від модифікації (TAP-03/1 або TAP-03/2) також може працювати з індукційним або цифровим датчиком колінчастого вала і двома датчиками розподільних валів.

Основні переваги варіатора STAG:

  • Підвищення еластичності при роботі на газовому паливі;
  • Зниження витрати газового палива (на 5 10% для пропан-бутану і на 10-20%, для метану);
  • Зниження ризику зворотних ударів в ГБО попередніх поколінь;
  • Вирівнювання номінальної потужності (5-10% для пропану і 10-25% для метану) двигуна при роботі на газовому паливі, щодо потужності, отриманої на газі без варіатора.